• +48 91 487 80 00
 • sekretariat@podstawowa.piwoni.pl
 • ul. Ks. Piotra Skargi 23, 70-487 Szczecin
 • Wycieczka klas czwartych do Zalesia

  Wycieczka klas czwartych do Zalesia

  W minionym tygodniu klasy czwarte wybrały się na wycieczkę do Transgranicznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Zalesiu. To była ich pierwsza wspólna wyprawa z nowymi wychowawcami. Co tam się wydarzyło, czego dowiedzieli się i co poznali i czy się podobało, opisali sami uczniowie. Oddajmy im głos.

  Maja:

  Dnia 8 września 2021 r. klasy czwarte pojechały na wycieczkę do Zalesia. Budynek, do którego weszliśmy, to dawna stajnia. Pani, która tam pracuje miło nas przywitała. Pan Tadzik podzielił nas na dwie grupy. Najpierw poszliśmy do ogrodu na terenie ośrodka i zobaczyliśmy dużo różnych roślin oraz wiszące cymbałki z różnych gatunków drewna. Pan powiedział, że jak spotkamy w lesie takie cymbałki, to będzie to furtka dla dzika. Poznaliśmy też tropy zwierząt, gdyż pan za pomocą specjalnych odlewów odcisnął na piasku ślady różnych mieszkańców lasu. Następnie udaliśmy się do środka budynku, gdzie od pana Wojtka dowiedzieliśmy się o rybach, motylach, żuczkach, grzybach i ptakach naszych lasów i zbiorników wodnych. Najbardziej jednak podobało się mi ognisko, bo piekliśmy pianki i kiełbaski.
  Moim zdaniem wycieczka należała do udanych.
  Ola:
  Wszystkie klasy czwarte 8 września udały się na wycieczkę do Zalesia. Najpierw przedstawił się nam pan Tadzik, zaprowadził nas na dwór, gdzie w ogrodzie zobaczyliśmy dużo pachnących ziół i zobaczyliśmy różne rodzaje drzew i krzewów. Oglądaliśmy też ślady sarenek i jeleni. Inny pracownik ośrodka opowiedział nam o wężach – i już wiemy, co zrobić, żeby nie usiąść na żmiję. Pan Wojtek zwrócił naszą uwagę na ptaki zwane dudkami. Małe dudki bronią się w dziupli, w ten sposób, że strzelają we wroga swoimi odchodami. Zapach odstrasza intruzów. Usłyszeliśmy też o grzybach jadalnych i trujących. Wiemy jak odróżnić kanię od muchomora. Najbardziej podobała się mi opowieść o dudkach. Ten ośrodek, to jeden z najpiękniejszych ośrodków w Polsce. Nauczyłam się tam bardzo dużo rzeczy.