• +48 91 487 80 00
  • sekretariat@podstawowa.piwoni.pl
  • ul. Ks. Piotra Skargi 23, 70-487 Szczecin
  • Uwaga ! Tego nie możesz przegapić! W poszukiwaniu Świąt Bożego Narodzenia – podcasty przygotowane przez Koło Młodego Europejczyka!

    Uwaga ! Tego nie możesz przegapić! W poszukiwaniu Świąt Bożego Narodzenia – podcasty przygotowane przez Koło Młodego Europejczyka!

    W poszukiwaniu Świąt Bożego Narodzenia…

    Uczniowie z Koła Młodego Europejczyka (opiekun Igor Wypijewski) przygotowali dla Was małą świąteczną niespodziankę. Przez ostatnie dni i tygodnie część z nich intensywnie poszukiwała informacji o tym, jakie zwyczaje świąteczne panują w Europie? Inni zaś prowadzili mozolne badania statystyczne na temat tego, jak my – uczniowie i nauczyciele – spędzamy ten jeden z najbardziej magicznych dni w roku: Wigilię Bożego Narodzenia. Efektem ich ciężkiej pracy są dwie audycje (podcasty) oraz ciekawe wnioski, które prezentujemy poniżej.

    Zapraszamy do lektury i wysłuchania audycji.

    Wigilia Bożego Narodzenia – kulinarne „show” Europy

    Wigilia jest wyjątkowym dniem – nie tylko ze względu na oczekiwanie, czy podniosłą atmosferę, ale również z powodów kulinarnych. W ten jeden dzień w roku jadamy inaczej niż zwykle – wspólnie (co bywa dziś rzadkością), ale i z poszanowaniem wielowiekowej tradycji. Na polskich stołach pojawiają się potrawy niezwykłe, których próżno szukać w codziennym jadłospisie. Jednak, jak się okazuje, podobnie jest w całej Europie. Wigilia jest swoistym kulinarnym „show”, gdzie głównymi bohaterami są potrawy nietypowe, oryginalne i czerpiące z dawnych tradycji (często już zapomnianych). Wiele z nich wymyka się wszelkim kanonom i normom. Ala, Gabi i Lena przygotowały dla Was wyjątkowy ranking: 10 najdziwniejszych potraw wigilijnych w Europie. Zapraszamy do wysłuchania ich audycji:

    https://soundcloud.com/igor-wypijewski/najdziwniejsze-potrawy-wigilijne-w-europie

    Ho, ho, ho – czyli kto przynosi prezenty w Europie?

    Wbrew pozorom święty Mikołaj ma dużą konkurencję. W Polsce, ale i w Europie pojawia się cała plejada postaci, które wspólnie z Mikołajem roznoszą grzecznym dzieciom prezenty. Członkowie koła przebrnęli przez wiele europejskich tradycji i wybrali dla Was najbardziej charakterystyczne postacie, takie jak wiedźmy, demony, królowie, czy aniołki. Wysłuchajcie audycji o tym, kto roznosi prezenty na naszym kontynencie: https://soundcloud.com/igor-wypijewski/kto-przynosi-prezenty-w-europie

    Szynka z bobra – czyli jak obchodzimy Wigilię?

    Najstarsi uczniowie koła dostali najcięższe zadanie. Przeprowadzili ankietę szkolną, która pozwoliłaby nam zrozumieć, jak obchodzona jest Wigilia Bożego Narodzenia w naszych domach. Szczecin jest przecież miejscem wyjątkowym, gdzie stopiły się jak w tyglu różne tradycje i zwyczaje. Czy powstała jedna, nowa tradycja tych ziem, czy nadal kultywowane są różne? Zadaliśmy pięć prostych pytań:

    1. Ile potraw wigilijnych pojawia się na Twoim stole?
    2. Wymień trzy najczęściej występujące potrawy na Twoim stole wigilijnym.
    3. Ile osób pojawia się z reguły na Wigilii?
    4. Kiedy dostajesz prezenty? Wieczorem, czy rano?
    5. Czy śpiewacie kolędy?

    Rozdaliśmy prawie 400 ankiet, z czego ponad 250 wróciło do nas z odpowiedziami. Co z nich się wyłania? 

    Ile potraw?

    W odpowiedziach dominuje 12 potraw – przy rozpiętości od 2 aż do 35(!!!) potraw. Widać, że zwyczaj przygotowywania dwunastu potraw nadal jest silnie zakorzeniony w naszych domach.

    Trzy najczęściej występujące potrawy

    Zwycięzcą rankingu został barszcz czerwony, który znokautował konkurencję! Czy jest on tak popularny w naszych domach, czy może jest wynikiem dziecięcych gustów? Dalej mamy pierogi, karpia i sałatki. W zestawieniu pojawiają się też potrawy unikatowe, takie jak kutia, czy kluski z makiem – są jednak rzadko wspominane. Nie brakowało też kurczaka z surówką, co może być próbą sprostowania dziecięcym smakom w czasie wigilijnej wieczerzy. Rzadziej pojawiają się ciasta – najczęściej makowiec i sernik.

    Ile osób?

    Przy naszych stołach najczęściej zasiada od 5 do 10 osób. Bywały odpowiedzi sięgające nawet kilkudziesięciu osób, ale to mniejszość. Kilka i kilkanaście osób przy wigilijnym stole ukazuje, że dla wielu z nas są to święta rodzinne w większym gronie.   

    Kiedy prezenty?

    W przypadku tego pytania interesowało nas, czy zwyczajowo prezenty rozdawane są po wieczerzy wigilijnej, czy może w pierwszy dzień świąt. Okazuje się, że wieczorny zwyczaj (lub popołudniowy) silnie tkwi w naszej tradycji. Dzieci jedynie narzekały, że część dorosłych mogłaby powstrzymać się od „zwyczajowego”: no, a teraz zjadłbym ciasto i napił się kawy!

    Czy śpiewamy kolędy?

    Najbardziej intrygujące pytanie! Czy zwyczaj wspólnego śpiewania kolęd przetrwał, czy jednak zanika i zastępuje go puszczanie muzyki z nośników, Internetu czy telewizji? I tu mamy zaskoczenie, ale bardzo miłe. Większość dzieci odpowiedziała, że śpiewają kolędy. Brawo!

    Widać zatem, że w pewnym stopniu powstaje na naszych oczach nowa tradycja, która jest efektem ujednolicania się różnych zwyczajów, a barszcz z pasztecikiem jest bezapelacyjnie kulinarnym królem Szczecina.

    Na naszej stronie stosujemy pliki cookies, aby jej działanie było jak najlepsze. Dzięki nim witryna zapamiętuje również Państwa preferencje. Klikając "Akceptuj" wyrażacie Państwo zgodę na wszystkie "ciasteczka".